Novinky
Pôrodná stolička
S radosťou Vám oznamujeme, milé košické tehulky a priaznivci prirodzených pôrodov, šetrných k matke i dieťaťu, že už vo všetkých troch košických pôrodniciach majú pôrodníci i rodičky k dispozícii nízku drevenú pôrodnú stoličku.
Prvú dostala pôrodnica v Šaci v lete 2004. Pôrodnica na Rastislavovej ulici ju dostala darom vo februári 2007, a pôrodnica vo FNsP na Terase ju dostala v apríli 2007.
Týmto by som rada poďakovala všetkým ženám (i mužom J), ktorí finančne prispeli na zbierky na jednotlivé stoličky i predplatné. Bez nich by tieto dary nebolo možné uskutočniť.
Tento typ pôrodnej stoličky používajú pri pôrodoch aj české pôrodné asistentky (www.unipa.cz)
Rodičky ju využívajú hlavne počas vypudzovacej fázy pôrodu, keď už dieťatko prichádza na svet. Keď je rodička vo zvislej polohe umožňuje jej to 100%-né využitie kontrakcií, tlačenie je produktívnejšie, sedí na nej nízko s nohami od seba, pomáha jej gravitácia. V tejto polohe je výrazne väčší vnútorný panvový otvor pre dieťa, má viac priestoru. Je menšie riziko natrhnutia, dieťatko lepšie rotuje. Rodičke sa dýcha lepšie ako v ľahu.. Je to poloha všestranne výhodná pre matku aj pre dieťa.
Je dôležité aby niekto, najlepšie partner rodičky, sedel tesne za ňou a zozadu ju podopieral. Tento kontakt má na ňu veľmi dobrý vplyv. Zdravotník je na zemi pred rodičkou, čo preňho môže byť nová skúsenosť. Samozrejme že rodenie na pôrodnej stoličke nevyhovuje všetkým ženám, ale je to priblíženie sa ideálu, keď si bude môcť každá rodička podľa potrieb svojho telíčka vybrať polohu v akej bude rodiť svoje dieťatko, aby bol pre ňu pôrod nádherným prirodzeným zážitkom, ktorý posilní jej sebavedomie, zrodí ženu-matku bez traumy, depresií a negatívnych zážitkov.
Pre našich pôrodníkov je to novinka. Ale na podobnej stoličke sa rodilo už v starovekom Egypte, niektoré prírodné národy takto rodia aj dnes. A v pôrodných domoch v Západnej Európe ich v rôznych verziách taktiež používajú.
Dúfajme, že zdravotníci využijú všetky výhody pôrodnej stoličky a že ich obohatí o ďalšie pochopenie pôrodu, možno sa im zdá že na úkor ich pohodlia ale jednoznačne v prospech rodičky aj dieťatka .
Teraz už je len na ženách aby sa o rodenie v tejto polohe zaujímali a na lekároch aby im vyšli v ústrety.
Prajem im veľa krásnych prirodzených pôrodov, ktoré budú nádhernou spomienkou pre matku i dieťa
Pôrodná stolička
Autor: Ľuba Lapšanská
V poslednom čase sa rozšíril počet pôrodníc, ktoré si kúpili alebo dostali do daru pôrodnú stoličku. Myslím tým malú pôrodnú stoličku, nízku, zväčša bez operadla a vyrobenú z dreva. Tento typ je rozšírený najmä v našich oblastiach. Inde vo svete sa používajú tiež stoličky keramické alebo kovové, potiahnuté koženkou a pod.
Priznajme si však celkom otvorene: sú tieto pomôcky v našich pôrodniciach využívané? Alebo sú tajne zastrčené pod posteľou, aby sa náhodou nejaká rodička nerozhodla skúsiť to?
Vieme my, ženy, ako tieto stoličky používať?
Vedia to naši zdravotníci?
Poznáme výhody a nevýhody pôrodu na stoličke?
A nájde sa tu niekto, kto urobí prvý krok a skúsi to?
Ako vyzerá? Stolička je cca 30 – 40 cm vysoká. Teda, v podstate nízka. Zámerne. Sedadlo je v tvare U, vykrojené tak, aby celé prirodzenie bolo vľné. Na stoličke je v podstate len zadok a stehná.
Výhody pre matku:
So stoličkou, i keď to na prvý pohľad nie je zrejmé, máte možnosť zaujať polohu, ktorá vám vyhovuje. Najčastejší a aj najočakávanejší je sed, takže teraz budeme hovoriť len o ňom:
* V sede je dobré oprieť sa dozadu, o partnera. Ten by mal sedieť na niečom vyššom. Dá sa však v sede predkloniť a pomôcť tak dieťaťu na svet omnoho účinnejšie brušným lisom ako v polohe na chrbte. Tento pohyb sa využíva hlavne počas kontrakcií, keď dieťatku pomáhame vlastným tlačením. POZOR! Nie je dobré ľahnúť si počas kontrakcie dozadu na partnera a dvihnúť zadok do výšky, hore zo stoličky. Mohli by ste spadnúť.
* Pri pôrode na stoličke sa zapájajú aj tie svalové skupiny, ktoré sú nevyužité pri iných polohách.
* Výhodou oproti masívnemu pôrodnému stolu alebo kreslu je voľnosť pohybu v tom zmysle, že žena môže vstať. Nemusí počas celej vypudzovacej fázy sedieť, ale môže sa postaviť, nadvihnúť a pohybom si prekrviť nohy. Výhodné najmä vtedy, ak je druhá doba pôrodná veľmi dlhá. A pre ženy, ktoré mávajú kŕče v lýtkach to je priam balada.
* Vertikálna poloha na stoličke využíva gravitáciu. Tá má viacero výhod.
* Táto poloha je šetrnejšia pre panvové dno a jeho svalstvo.
* Rozloženie tlaku hlavičky na pošvový vchod je rovnomernejšie, riziko natrhnutia je tak menšie. Myslite však na to, že pri prerezávaní hlavičky nesmiete nasilu tlačiť. Prirovnanie, možno drsné ale účinné: keď máte tvrdú stolicu, tiež ju skôr zadržiavate ako nasilu tlačíte vonku, nie? Inak by ste skončili na chirurgii. Tlačte preto pomaly a s rozvahou. Tak aby sa svalstvo dokázalo postupne uvoľniť a natiahnuť. Pomáha mu v tom hormón relaxín.
* V tejto polohe je možné lepšie dýchanie ako v iných polohách. A my všetci vieme aké dôležité je dýchanie počas pôrodu, však? Skúste si to doma. Ľahnite si na chrbát, dvihnite nohy do výšky a ostaňte takto niekoľko minút. A potom skúste polohu na stoličke, na záchode, kdekoľvek, ale vzpriamene. No? J Odporučenie vyskúšať si to, neplatí len pre tehotné mamičky, ale i pre tých, ktorí s nimi pracujú. :-)
* Opora nohami o zem dodáva mamičkám pocit istoty. Niektoré hovoria o „uzemnení“, pocite, že stoja nohami pevne na zemi. Psychicky i fyzicky je to povzbudivejšie. Tak či onak, ak sa zapriete nohami o zem, pôjde to ľahšie ako keď vám „labky“ balansujú vo vzduchu.
* Vnútorné panvové rozmery sa v nízkom drepe, teda aj v sede na nízkej stoličke, ktorá simuluje drep s oporou, rozširujú a dieťa má viac priestoru.
* Okrem toho pri ťažších pôrodoch môže táto poloha prispieť k lepšej rotácii dieťatka.
* Z toho všetkého vyplýva, že posun bábätka na svet je rýchlejší, plynulejší, menej namáhavý.
* Tlačenie je produktívnejšie a rodička má viac síl.
* Okrem toho, mamičky, ktoré rodili v tejto polohe hovoria o menšej bolestivosti ako v polohe na chrbte alebo v polosede s nohami na podpierkach. A to nie je zanedbateľná informácia. :-)
* Keďže na stoličke je rodička vo vertikálnej polohe, nedochádza tam ani k stláčaniu ciev medzi maternicou a chrbticou. Tým pádom aj zásobovanie dieťaťa kyslíkom je lepšie, neobmedzované. Pre tých, ktorí potrebujú cudzie slová: zefektívňuje sa prekrvenie fetoplacentárnej jednotky a minimalizujú sa poruchy cirkulácie u plodu. J Určite by som ju odporučila aj mamičkám, ktoré zažili syndróm dolnej dutej žily.
Nevýhody:
* Táto poloha nie je vhodná pri prekotných pôrodoch, resp. priveľmi rýchlych druhých dobách pôrodných.
* Pri dlhom nepretržitom sedení môže dôjsť k opuchu prirodzenia. Tomu ľahko zabránite tým, že sa pomedzi kontrakcie na chvíľu nadvihnete alebo postavíte (resp. presuniete do drepu, kľaku a pod.) To je napríklad veľmi ťažko realizovateľné na moderných a pohodlných pôrodných posteliach, vyvýšených až do zorného uhla pána doktora.
* Lekár alebo pôrodná asistentka sú nútení poľaviť zo svojho pohodlia. Počas vyšetrení sa musia skloniť, či dokonca často krát kľaknúť alebo sadnúť si k nohám rodičky. Ináč na vaše rodidlá neuvidia. Nedá mi, v tejto súvislosti, nespomenúť výrok istého pána doktora. Je našťastie už staršieho dáta a mnoho odborníkov sa dištancuje od takýchto myšlienok. Teda, tento vysokovzdelaný pán mal „pri sebe“ určite nedostatok empatie, keď dokázal povedať, že poloha v ľahu na pôrodnom lôžku, je samozrejme pre ženy nepohodlná, ale im, lekárom sa pri nej dobre pracuje. No comment....
* Ďalším faktorom môže byť, že neskúsený personál, zvyknutý na pôrodné cesty v ľahu na chrbte, nevie správne určiť postup pôrodu, a bude sa snažiť vás premiestniť na pôrodnú posteľ. Ak sa tam dostanete, verte mi, nezídete, až kým nebude dieťa na svete.
Rada by som na záver tejto prvej časti napísala niečo povzbudivé. A mám čo! :-)
Nebojte sa, i napriek tomu, že u nás s týmto spôsobom privádzania detí na svet ešte nemáme veľa skúseností, poznám niekoľko žien, ktoré tak rodili. S väčším, či menším úspechom. ALE! A to je dôležité, poznám už i niekoľko pôrodníkov, ktorí to skúsili. A týmto gestom vo mne i v matkách vzbudili veľkú dávku dôvery a motivácie.
Klobúk dolu pred pôrodníkom, ktorý po 30 rokoch praxe skúsi niečo nové. A všetka úcta tomu, ktorý sa pýta obyčajných žien, ako si to želajú. Nemej si vážim, ak si niektorí, ktorí majú na to síce svoj názor, zahryznú do jazyka a počas pôrodu priania rodičky nekomentujú, ale snažia sa jej vyjsť v ústrety.
Som rada, že mám to šťastie, s takýmito cennými ľuďmi spolupracovať. Ďakujem.
Pre zaujímavosť pár ďalších možností pôrodných kresiel a stoličiek:
Uložiť
Uložiť
Uložiť