Novinky

Pôrod je ako keď sa ponorím a plávam tunelom
Pôrod je „ako keď sa ponorím a plávam tunelom. Musím dôverovať tomu, že sa vynorím.“
Príprava na pôrod
Prirodzená príprava na pôrod je bez vedľajších účinkov. Vymenujem veľmi stručne, heslovite niekoľko tipov (na podrobný popis nie je priestor). Určené sú pre fyziologické tehotenstvo, pôrod.
Je dôležité vnímať ako na ne reaguje Vaše telo, podľa toho sa treba riadiť.
Odporúča sa celé tehotenstvo zdravo stravovať, vyhýbať sa chémii tzv. É-čkam v strave, samozrejme alkoholu a cigaretám, liekom a vitamínom v tabletkách, ak sa dá pokúsiť sa nahradiť ich doplnením potravín, napr. mandle obsahujú horčík, mrkva, cvikla obsahujú železo, je dôležité dopĺňať vitamín C, kôli vstrebávaniu. Dostatočne sa hýbať, prechádzať na čerstvom vzduchu, cvičiť cviky na spevnenie panvového dna, tzv. Kegelove cviky, snažiť sa rozmýšľať pozitívne, vyhýbať sa negatívnym informáciám, skúsenostiam z okolia (každá sme iná, každé dieťa je iné), komunikovať s bábätkom v duchu či nahlas, učiť sa vnímať svoje telo, jeho potreby, svoju intuíciu. Učiť sa uvolňovať bruško, panvovú oblasť napr. dýchaním do bruška s dlhým výdychom, to pomáha aj pri stresových situáciách v bežnom živote.
Ženské telo v tehotenstve veľmi citlivo reaguje na všetky negatívne vplyvy, stresy, veľa práce, zhon apod. Žena by sa mala rozhodnúť čo je pre ňu dôležitejšie.
Od 34.týždňa sa odporúča piť odvar z ľanového semiačka, odvar z malinového lístia, robiť si masáž hrádze, cvičiť polohu rodičky (nízky sed, kolená od seba). Ak sa dieťa neotočilo hlavičkou dole, odporúča sa čím viac času tráviť v polohe na štyroch, príp. cvik indický most.
Dobré je aby si rodička sama kôli sebe a pre seba spísala pôrodné prianie /plán/, a keď si vyberá pôrodnicu, opýtala sa tam na veci, ktoré sú pre ňu dôležité. A samozrejme aby VOPRED poznala prostredie do ktorého ide rodiť i aké pravidlá tam platia (napr. prítomnosť partnera, jedlo a pitie počas 1. doby pôrodnej, aké umožňujú polohy počas pôrodu atd)
Priebeh pôrodu
Prirodzené spôsoby ako vyvolať kontrakcie bez vedľajších účinkov:
(Fungujú len ak je telo rodičky a dieťatko pripravené na pôrod)
- dráždenie bradaviek
- pitie odvaru z korenia: škorica, klinčeky, ďumbier
- rýchly pohyb, tanec
- milovanie, pohlavný styk /ak neodtiekla plodová voda/
- masírovanie palcom akupresúrneho bodu 4 prsty nad vnútorným členkom
- čaj z malinového lístia
- urobiť si klystýr na rozhýbanie čriev
Základné odporúčané aromaterapeutické oleje na pôrod sú: levanduľa a jazmín (len 100% prírodné silice)
Jemný klystýr YAL začína byť na požiadanie dostupný i v našich pôrodniciach.
Pri odtečení plodovej vody je dôležité skontrolovať či nieje zakalená, tmavšia. Ak áno je potrebné ísť čím skôr do pôrodnice.
Bolesť má počas pôrodu svoju úlohu, príroda to zariadila tak, že ak rodička je ponorená do seba, uvoľnená, s pocitom bezpečia, súkromia, bez zásahov zvonku, je zaplavená hormónmi, ktoré tlmia jej vnímanie bolesti. Ba môžu viesť až k euforickým stavom, orgasmu , čo je bohužiaľ v našich nemocniciach ...
Prirodzené úľavové prostriedky na zvládanie kontrakcií, bolesti pri pôrode sú napr. voľný pohyb, krúživé pohyby panvou, polohovanie, teplá nie horúca voda v sprche alebo vo vani, teplo alebo chlad ako obklady, masírovanie, dotyky príjemné rodičke, rôzne zvuky, krik podľa potreby, predstavivosť /napr. som vták, letím nad morom, každá vlna je kontrakcia /, pravidelné hlboké dýchanie s dlhým výdychom. Hlavné je uvoľnenie a vnímanie svojho tela, jeho potrieb a podľa toho sa správať, polohovať.
Po pôrode
Narodené dieťa je cítiaca, mysliaca bytosť, už v brušku vníma čo sa deje okolo matky a hlavne ako to ona vníma, o tom je prenatálna psychológia. To čo sa deje počas a po pôrode vplýva silno na dieťa, na jeho schopnosť mať rád, radovať sa zo života, prekonávať prekážky, na sklon ku drogovým závislostiam, k depresiám, agresivite atd.
Pre dieťa je nesmierne dôležité NEODDEĽOVAŤ ho od matky, prvé vyšetrenia sa dajú robiť i na matkinom bruchu, poskytnúť mu prítmie ako bolo v maternici, kľud-tlmené zvuky. Toto všetko zároveň prospieva i matke.
Na poranenie hrádze po pôrode, hemoroidy sa odporúča sedací kúpeľ v odvare z dubovej kôry, treba začať vlažným. Poranenie pri pôrode vo veľkej miere záleží od polohy rodičky a od lekárskeho riadenia pôrodu.
Na hormonálnu nerovnováhu v šestonedelí sa odporúča piť čaj z alchemilky. Odvar z malinového lístia zas na upravenie činnosti čriev a celej panvovej oblasti.